Jednou z podstatných vecí, ktorú má v rukách práve majiteľ, je pripraviť svoju nehnuteľnosť na predaj. Dobrá príprava môže ovplyvniť predajnú cenu nehnuteľnosti, ako aj rýchlosť predaja. Zjednodušene povedané, trochu námahy môže mať veľký efekt.

Realitný maklér vie poradiť ako čo najlepšie spraviť prípravu, aby byt či dom vyzeral na fotkách čo najlepšie a na obhliadkach zapôsobil. Vie sa pozrieť na interiér aj exteriér s odstupom. Tak isto má skúsenosť z predaja iných nehnuteľností, vie posúdiť čo je žiadúce a čo naopak kritizované prípadnými záujemcami.

Opravte čo sa dá – teraz je ten správny čas vymeniť nefunkčné žiarovky, opraviť pokazené žalúzie, či vymaľovať stenu, kde zatieklo, keď sused nad vami pred pár rokmi montoval umývačku riadu. Každá maličkosť sa počíta a veci, na ktoré ste si vy už zvykli, práve na obhliadke ľuďom bijú do očí a zbytočne znižujú hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Vyčistite čo sa dá – aj keď udržiavate svoju domácnosť v čistote, je dobré prebehnúť celý interiér ešte raz kritickým okom. Možno zistíte, že pri vypínači v detskej izbe sa časom nazbierali odtlačky malých prštekov, alebo tesnenie okolo vane už nie je žiarivo biele ako kedysi. Ak potrebujete pomôcť, alebo nemáte čas, k dispozícii sú upratovacie firmy, ktoré to zvládnu za vás.

Depersonalizujte – odosobnite priestor – záujemci o obhliadku neprídu na návštevu, ale hľadajú bývanie, kde sa oni budú cítiť príjemne. Kúpa nehnuteľnosti je hlavne o pocitoch, preto chceme, aby záujemci na obhliadke videli seba ako relaxujú na gauči, alebo varia v kuchyni obed, prípadne plánujú ako otočia posteľ v spálni. Aby sme im pomohli v rozhodovaní, v interiéri nie sú žiaduce vaše osobné veci, rodinné fotografie, vystavené suveníry, či iné pamiatkové predmety a pod.

Zredukujte počet vecí a nábytku – priestor bude pôsobiť vzdušne a priestrannejšie. Veľa vecí zmenšuje priestor, interiér môže pôsobiť zapratane, pre niekoho až neporiadkom. Chystáte sa sťahovať, to znamená, že ak sa nehnuteľnosť nepredáva aj s nábytkom, budete mať o to menej práce neskôr pri sťahovaní.

Staging – aranžovanie priestoru. Ak už je všetko upratané, vyčistené, depersonalizované, staging je posledná bodka, ktorá dodá interiéru príjemnú atmosféru. Napríklad pekne uložené dekoračné vankúšiky na gauči, naaranžované ovocie v miske na kuchynskom stole, kytica kvetov vo váze a pod.

Potrebujete poradiť ako na to? Chcete si len overiť, či sa vaše plány na úpravu nehnuteľnosti odzrkadlia na zvýšení jej hodnoty? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

Mgr. Eva Augustínová
0907451318
augustinova@abyvam.sk
www.abyvam.sk